5 עצות שיעזרו לכם לקראת טיסה עם הילדים בחגים

2 Posted by - 20 באוגוסט 2019 - כללי, משפחות

ארבל שרייבמן, מדריכת הורים – מוסמכת מכון אדלר

הרגעים האלו שלפני טיסה לחו"ל, של הארגונים האחרונים: אריזות סופיות, ביטוח, כסף, ותיק תרופות – ו…רגע הדרכונים בתיק? הרבה התרגשות, הכנות ושק של ציפיות, מאפיינים כמעט כל טיסה. אז רגע לפני הטיסה בחג עם הילדים, קבלו 5 עצות, שיועילו לטיסה קלה ונעימה יותר לכל המשפחה ובמיוחד יהפכו את המשימתיות לשותפות וחוויה.

1. הכנה מראש לילדים:
לקראת הנסיעה, חשוב לשתף את הילדים, במה שעומד לקרות, והכוונה ממש מההתחלה, משום שלעיתים הפער בין מה שלנו ברור, להם – לא ידוע כלל. לכן, מעבר לפרטים של – עם מי נוסעים, לכמה זמן ולאן, נראה להם קצת תמונות, נספר על המקומות, נלהיב ונתרגש. נכין אותם גם למצבים, שלנו הם ברורים וידועים מראש, ולהם אין ידע והם בעצם סוג של הפתעה, לכן ננסה להסיר מהם את העננה, למשל: שלפני הטיסה, יש לנו נסיעה של כשעה עד לשדה התעופה, ושם יהיה לנו תור לביקורת דרכונים, ואז נעלה לטיסה האורכת מספר שעות ויתכן מאד שיש שם מסך, אוזניות ואוכל. לקראת הירידה מהמטוס, ניידע אותם, שמשדה התעופה יש עוד נסיעה, אחרונה, שאחריה מגיעים למלון.
כמובן שרמת הפירוט צריכה להיות מותאמת לגיל וליכולת ההבנה של הילד: ככל שהוא צעיר נכין אותו מראש סמוך יותר למועד, בקצרה ובשלבים. הרעיון הוא בעצם, שניתן להם כמה עוגנים שייצרו להם וודאות ובטחון, נהיה קונקרטיים ככל הניתן, בכדי שתתאפשר להם ההבנה של התמונה המלאה.

הזדמנות ליהנות ולשזור רגעים שיצרבו בזיכרון של כל המשפחה

2. תרופות:
מומלץ לגשת לרופא ילדים זמן קצר לפני מועד הנסיעה, לשתפו ביעד ובמשך זמן הטיול, ולבקשו שיערוך בדיקה מקיפה. בנוסף, בקשו ממנו, שירשום לכם המלצות לתרופות שכדאי לקחת לקראת הנסיעה, ואולי (כי אני כילדה ובעצם עד היום, מאד רגישה ללחץ באוזנים) במהלך ההמראות ונחיתות, מומלץ לתת לתינוקות מוצץ/בקבוק, וליותר גדולים סוכריית מציצה/מקל או מסטיק.

3. בדיקות עם חברת התעופה לפני הטיסה:
כדאי לוודא מראש, שמקומות הישיבה הם יחד, ולא לחכות לבקש זאת רק בהגיעכם לצ'ק-אין בשדה התעופה. במידה ואתם טסים עם תינוק, בקשו מראש עריסה (עד גיל 10 חודשים) והיערכו מראש עם בקבוקי מים, אחרי שעברתם את הביטחון.
לילדים – בקשו ארוחות ילדים ובמידה והנכם רגישים ללקטוז / צמחוניים / טבעוניים / כשרות, בררו וציינו זאת מראש. שווה גם לבדוק אם הטיסה כוללת שמיכה וכרית לכל נוסע, ואם ניתן ומתאפשר, נסו לכוון לטיסת לילה, ככה תעבור הטיסה לילדים יותר בקלות ותיצור פחות התעסקות לכולכם.

4. תורים וילדים ועוד קצת תורים:
תורים זה משהו שלא נעים לכולם. גם לקטנים וגם לגדולים.
יש קונצנזוס לגבי התחושה המעיקה, שיוצרת חוסר נוחות ואף בשלבים מתקדמים ובתורים ארוכים, עשויה ליצור חוסר סבלנות עד כדי תסכול. אצל ילדים צעירים "השריר" הזה של " תסכול וסבלנות" עדיין לא מיומן וכמו כל שריר, גם הוא יתפתח עם השנים. לכן, נידרש אימון מצדם, ומצדנו – הכלה של אותם רגעים לא פשוטים. תוסיפו לתורים אלו, את התרגשות המשפחה כולה ובכלל נעשית לנו "חגיגה", לכן שווה להתכונן לאותם רגעים: למשל בעזרת טיולון – גם לילדים קטנים שכבר נפרדו ממנו, או עגלת מזוודות. לנסות לתווך להם קצת מה עושים שם וכמה זמן בערך, להשתתף איתם בתחושה, שירגישו מובנים על ידי כך, שאנחנו מרגישים כמוהם ועוד מעט נסיים עם התורים ונעלה כולנו למטוס.
לילדים קצת יותר גדולים אפשר לתת תפקיד ולאפשר להם לחוש תחושת אחריות, נבקש את עזרתם בלהסיע את המזוודה בתור וכך בעצם ברגע שתהיה להם מטרה הם ירגישו יותר מגוייסים למשימה ואף מועילים לכל המשפחה.
* שימו לב – יש שדות תעופה עם שילוט, שלילדים מתחת לגיל 5 יש תור מקוצר.

חשוב להתייעץ עם הילדים אם יש משהו שהם היו רוצים או זקוקים לו לטיסה

5. אריזה לטיסה:
תהיתם מה לקחת לחו"ל עם ילדים? אז הרשימה מתחילה כבר בשלב הטיסה.
שווה להצטייד לטיסה ולשים בתיק שעולה איתכם למטוס, את הדברים שבעצם אין בשום מקום, כמו חפץ מעבר (ארנבי אצלנו) או שמיכונת אהובה, שבעזרתה הילד מרגיש תחושת בית ונינוחות. בנוסף מומלץ להביא משחקים, שיכולים להתאים למטוס, לדוגמא – משחקים ממגנט, ספר, מדבקות או צביעה, כדי להנעים את הנסיעה. כמו כן יש לקחת בגדי החלפה, סווטשרט וגרביים / טאבלט + אוזניות / מגבונים / חטיף / כריך / פרי, בין לבין הארוחה שמציעה לנו הטיסה.
חשוב להתייעץ עם הילדים, אם יש משהו שהם היו רוצים או זקוקים לו לטיסה, אולי יחשבו על משחק שלא חשבנו, או על חפץ שיעזור להם להנעים את הטיסה.

הרעיון הוא בעצם, בכל אחד מהשלבים, לשתף את הילדים להתייעץ ולבקש מהם עזרה, כדי לאפשר להם תחושת ערך, שותפות ומועילות בנסיעה.
לשקף להם שהרעיונות שלהם חשובים והעזרה שלהם תורמת לכל המשפחה. להודות להם שהם חיכו בסבלנות, והכי חשוב לזכור, שנסיעה עם ילדים זה זמן נקי ממשימות היום יום, זו הזדמנות ליהנות מהם לצחוק איתם, בלי להיות עסוקים בכלים או הכביסות, זו הזדמנות לנסות דברים חדשים ולשזור רגעים שיצרבו בזיכרון של כל המשפחה
.

הזמינו חופשה משפחתית לחגים במחירים מיוחדים והתחילו בהכנות >>

לעצות ונושאים נוספים מאת ארבל שרייבמן, מוסמכת מכון אדלר, היכנסו: ארבל שרייבמן – הדרכת הורים

אין תגובות

תגובה